Martin Bárta se objeví jako věrolomný Tausendmark v opeře Braniboři v Čechách

V nové ostravské inscenaci málokdy uváděné opery Braniboři v Čechách Bedřicha Smetany ztvární Martin Bárta roli, která byla vždy výzvou pro všechny velké české barytonisty.

Smetanova operní prvotina je v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě uvedena v premiéře 9. června v režii Jiřího Nekvasila jako součást plánovaného Smetanovského operního cyklu 2024, který si klade za cíl provést všechny Smetanovy opery. Taktovky se ujme Jakub Klecker.

Děj opery se odehrává rok po úmrtí krále Přemysla Otakara II., kdy do Čech vtrhl a zpustošil je markrabě Ota Braniborský. Při drancování Prahy využije padouch a vlastizrádce Tausendmark všeobecného zmatku a zosnová únos Ludiše a jejích sester, dcer pražského starosty Volframa. Tausendmarkův pěvecký part a zejména recitativ a vyklenutá árie kajícího se Tausendmarka  „U sta hromů! Co mi zbývá… Tvůj obraz, dívko“ je prubířským kamenem všech slavných českých barytonistů (mezi nimi např. první Tausendmark Josef Lev, Teodor Šrubař, Zdeněk Otava, Václav Bednář, René Tuček…). Martin Bárta tuto árii nahrál v roce 2013 pro Radioservis v cyklu České operní hvězdy:

https://www.radioteka.cz/detail/CRo_xml_12276252/Ceske-operni-hvezdy-Martin-Barta-%28baryton%29

V dalších rolích vystoupí např. František Zahradníček, Luciano Mastro,  Agnieszka Bochenek-Osiecka nebo Richard Novák.

Martin Bárta se následně představí v roli Tausendmarka i 18. června při provedení opery Braniboři v Čechách na festivalu Smetanova Litomyšl.

Braniboři v Čechách: premiéry 9. a 11. června 2016 18:30

Divadlo Antonína Dvořáka

Národní divadlo moravskoslezské

Realizační tým opery:

Hudební nastudování   Jakub Klecker
Režie   Jiří Nekvasil
Scéna   Petr Matásek
Kostýmy   Zuzana Babušek Krejzková
Sbormistr   Jurij Galatenko
Dramaturgie   Eva Mikulášková

Více o inscenaci zde: http://www.ndm.cz/cz/opera/inscenace/3577-branibori-v-cechach/

 Foto: Martin Popelář